Czym cechuje się dobry elektryk?

Nieodłącznym elementem prawie każdej budowy i większego remontu naszego domu jest konieczność skorzystania z usług elektryka. Fachowca, który doradzi najlepsze i optymalne rozwiązania, wykona solidnie i rzetelnie swoją pracę a przy tym nie zażąda zbyt wiele za swoje usługi. Czy jest to możliwe?

Wiele osób buduje swoją opinię na podstawie własnych, często przykrych doświadczeń z fachowcami i tzw. złotymi rączkami. Można wręcz zastanawiać się, czy jest możliwe, by wymienione wyżej cechy odnaleźć w jednej osobie. W takim razie czym powinien się charakteryzować specjalista w dziedzinie elektromontażu?

Pierwsze wrażenie

dobry elektrykNie da się ukryć, że w każdej dziedzinie życia odgrywa ono duże znaczenie. W tym wypadku również. Jeśli fachowiec chętnie odpowiada na pytania, wyjaśniając często zawiłe meandry elektryki w przystępny i zrozumiały dla laika sposób, a przy tym jest kulturalny i uprzejmy — to dobre rokowanie do dalszej współpracy. Ponadto warto zwrócić uwagę na sprzęt, jakim dysponuje. Profesjonalne zaplecze skraca czas wykonania usługi i gwarantuje niewielkie uszkodzenia np. ścian. Tani sprzęt, wrzucony byle jak do brudnej torby może być oznaką podobnego niechlujstwa przy wykonywaniu usługi.

Uprawnienia specjalisty

Jak w wielu innych branżach, elektrycy dzielą się na fachowców z wykształcenia, rzemieślników z uprawnieniami oraz klasycznych samouków. Nie powinno się generalizować, jednak aby być pewnym co do jakości wykonanej pracy, elektryk powinien mieć ukończoną co najmniej szkołę zawodową o tym profilu. Wyższe stopnie wtajemniczenia to dyplom technika lub nawet świadectwo ukończenia studiów wyższych na wydziale elektrotechniki. Jeśli usługi elektryczne są wykonywane przez grupę specjalistów to wystarczy, że chociaż jeden z nich (najczęściej szef) ma odpowiednie uprawnienia. Jednak tu musimy być ostrożni — wielu elektryków legitymuje się uprawnieniami SEP (skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich), które zdobywa się nie tylko na uczelni, ale również na kursach organizowanych dla bezrobotnych oraz osób chcących się przekwalifikować. Może się więc okazać, że nasz profesjonalista jeszcze do niedawna był piekarzem.

Weryfikacja wiedzy

usługi elektryczne

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o samoukach, którzy świadczą swoje kompleksowe usługi. Nie można oczywiście stwierdzić, że ich działania z góry skazane są na porażkę, jednak takim osobom często brak wiedzy teoretycznej, ponieważ tylko powielają zobaczone wcześniej schematy. Pomiary instalacji elektrycznej, obliczenie spadków napięć, odpowiedni dobór parametrów przepływu prądów stałych i zwarciowych czy zabezpieczenie obwodów — to tylko niektóre działania, które wykonuje prawdziwy specjalista przed przystąpieniem do działania. Pytając go o tego typu szczegóły, powinniśmy spotkać się z życzliwością i docenieniem klasy fachowca. Dyletanci zareagują albo zakłopotaniem, albo wręcz agresją, ponieważ klient nie powinien kwestionować ich wiedzy. A że często bywa ona wątpliwa… No cóż.

Wybór elektryka z całą pewnością nie jest prostym zadaniem. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy się czuć zakłopotani, sprawdzając naszego elektryka. Ostatecznie pamiętajmy, że powierzamy mu swoje bezpieczeństwo, a od jego pracy zależy w pewnym stopniu nasz komfort życia. Ponadto nie pracuje u nas charytatywnie, więc pewnych rzeczy nie tylko możemy, ale też powinniśmy wymagać.