Inteligentny dom i jego możliwości

Ludzie zawsze utożsamiali postęp z automatyzacją życia. Filmy science-fiction z ostatnich dekad minionego stulecia jeszcze do niedawna zaskakiwały wymyślnością wynalazków, które miały pojawić się dopiero w odległej przyszłości. Prawdopodobnie nikt nawet nie podejrzewał wówczas, jak szybko technologia będzie się rozwijała. Samochody i domy sterowane zdalnie to już nie marzenie wizjonerów, lecz nasza rzeczywistość. Mało tego, inteligentne domy nie są wyłącznie w zasięgu najbogatszych. Stają się one coraz bardziej powszechne, gdyż dobrej jakości sprzęt stale tanieje. Tylko jak działa taki system i jakie korzyści może przynieść jego wdrożenie w obrębie przestrzeni mieszkalnej?

Zaawansowana automatyka domowa

elektryk warszawa ursynówWiele osób decyduje się na zamontowanie przy swojej posesji świateł działających na czujnik ruchu. Oświetlenie włącza się na jakiś czas kiedy podchodzi się wieczorem do domu, dzięki czemu nie trzeba szukać kluczy w ciemności i męczyć się z wkładaniem ich do zamka po omacku. Taka technologia bardzo ułatwia życie, a działa przecież na zasadzie bardzo prostego mechanizmu. Co by było, gdyby wszystkim zajął się inteligentny system, który napędzają znacznie bardziej złożone algorytmy? Usługi elektryczne pozwalają na instalację takiego inteligentnego domu, umożliwiającego nam nie tylko kontrolowanie świateł. Wszystkie sprzęty elektryczne w domu, dzięki współpracy z elektrykiem, można kontrolować za pomocą aplikacji w telefonie lub – jeśli sobie tego zażyczymy – będą one aktywowane głosowo.

instalacje elektryczne warszawaProszę sobie wyobrazić, że wciśnięcie przycisku w telefonie opuszcza rolety, lub tworzy idealny nastrój do oglądania filmów w salonie. Z panelu można również zmieniać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, a także otwierać bramę wjazdową na posesję i do garażu. Jeśli wybierze się odpowiedni program, nie trzeba robić nawet tego. Zautomatyzowany dom nie potrzebuje poleceń, żeby samodzielnie przystosować oświetlenie do pory dnia i zachmurzenia na niebie. Jest on nawet w stanie sprawdzić prognozę pogody, dzięki czemu wyłączy zraszacze ogrodowe, jeśli danego dnia zapowiadane są opady. Podłączeniem takiego bezprzewodowego systemu sterowania domem powinien się zająć dobry elektryk. O ile tylko istnieje taka potrzeba, można bez przeszkód zamontować w domostwie także system niewidocznych kamer, z których obraz przechwytywany jest za pomocą dowolnego urządzenia. Dzięki temu zawsze będzie wiadomo co dzieje się w domu, a w razie konieczności dyskretnie zostanie włączony alarm. Mieszkanie w posesji zautomatyzowanej w takim stopniu jest niesamowicie komfortowe, a dodatkowo bardzo ułatwi życie osobom starszym lub ograniczonym ruchowo.

Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł ze sobą już tyle wynalazków usprawniających nam życie, w tym także opisany w tekście inteligentny dom. Stworzenie mądrej przestrzeni pozwoli zasłonić rolety, włączyć telewizor, przygasić światła, czy też zrobić zakupy posługując się wyłącznie swoim głosem, wszystko to bez konieczności podniesienia się z kanapy. To są oczywiście jedynie przykłady, inteligentne domy to w końcu nie jedynie sterowanie głosem oraz gadżety odrobinę umilające życie. Aby jednak móc z nich skorzystać, dobre elektryczne usługi są zdecydowanie koniecznością, gdyż jedynie odpowiedni montaż pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału tegoż systemu.