Montaż instalacji elektrycznej w domu

Instalacja elektryczna to w dzisiejszych czasach nieodłączna część każdego budynku użytkowego. Wszystko musi być dobrze zaplanowane, przemyślane i wykonane z zachowaniem należytej staranności. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywanie takich prac?

Jak zaplanować instalację?

instalacje elektryczne warszawa Aby przystąpić do jakiegokolwiek działania, musimy przede wszystkim posiadać dobry projekt, wykonany przez specjalistę. Niezależnie od rodzaju i przeznaczenia budynku należy określić, jakie będzie zapotrzebowanie tego miejsca na prąd oraz tak dopasować instalacje elektryczne, by spełniały one oczekiwania użytkowników. W przypadku domu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim sprzęty AGD i RTV i oświetlenie. Dodatkowo musimy przeanalizować, jakie będzie nasze zewnętrzne zapotrzebowanie na prąd pod postacią choćby układu trójfazowego, potocznie nazywanego „siłą”. Po oszacowaniu zapotrzebowania na prąd należy znaleźć fachowca, który wykona instalację. Jak go wybrać? Przede wszystkim należy pamiętać, aby jedynym kryterium wyboru nie była cena.

Rodzaje instalacji elektrycznych

pomiary elektryczne warszawaJak montuje się instalacje elektryczne? Zasadniczo wyróżniamy cztery główne sposoby. Pierwszym jest montaż podtynkowy. Okrągłe przewody ukrywa się w peszlach, które to są umieszczone w specjalnych rowkach w ścianach oraz sufitach. Taki sposób jest dość drogi i pracochłonny, jednak pozwala na łatwą wymianę uszkodzonych przewodów. Kolejny nazywany jest nadtynkowym. Przewody biegną w nim po ścianie i są ukrywane pod listwami maskującymi. Montaż jest nieskomplikowany, natomiast wadą jest na pewno jego widoczność, zaburzająca estetykę pomieszczeń. Trzecim jest wariant wtynkowy, który najczęściej stosuje się w budownictwie i polega ni mniej, ni więcej na ukryciu przewodów pod tynkiem. Największą wadą tego rozwiązania jest niestety to, że w przypadku uszkodzenia któregoś z kabli będziemy musieli kuć ścianę. Ostatnim sposobem jest montaż podłogowy. Wiele nowoczesnych domów korzysta z tego rozwiązania. Podobnie jak w przypadku instalacji podtynkowej, kable umieszcza się w specjalnych peszlach, by je zaizolować i zabezpieczyć. Ten sposób wymaga perfekcyjnego rozplanowania oraz doświadczonych fachowców, ponieważ po wykończeniu podłogi niezwykle trudno jest dokonać jakichś poprawek.

Po zakończonych pracach powinno wykonać się pomiary elektryczne, które umożliwią oddanie instalacji do użytku. Takiego sprawdzenia może dokonać tylko specjalista posiadający uprawnienia elektryczne G1. Kontrola obejmuje pomiar rezystencji uziemień, a także instalacje w puszkach. Podobne pomiary powinno wykonywać się nie rzadziej niż co 5 lat, aby mieć pewność, że nasza instalacja jest sprawna i nie stwarza żadnego zagrożenia.

Solidne wykonanie instalacji elektrycznej, przy późniejszych okresowych przeglądach, zapewni spokój i bezpieczeństwo na długie lata. To wszystko można uzyskać tylko wówczas, kiedy to przedsięwzięcie zostanie powierzone fachowcom, umiejącym w porę wychwycić wszystkie niedoróbki i będący gwarancją poprawnie wykonanej elektryfikacji domu.